PROKONCERT PŘEDSTAVUJE: MORAVIA BRASS BAND

PROKONCERT PŘEDSTAVUJE: 

MORAVIA BRASS BAND

Březnový PROKONCERT PŘEDSTAVUJE je ve znamení velkého žesťového orchestru  MORAVIA BRASS BANDU, který vznikl v červnu 2017 z iniciativy členů týmu PROKONCERT a v následujícím půl roce ho čeká 11 koncertů v rámci FILM MUSIC TOUR 2018. Současným dirigentem je Chuhei IWASAKI a mezi členy jsou přední hráči profesionálních symfonických orchestrů a filharmonií.

Moravia Brass Band navazuje na tradici brass bandu, specificky uskupeného žesťového orchestru, který působil před lety na Konzervatoři Kroměříž a vznikl z iniciativy samotných studentů v čele s Ondřejem Moťkou. Tento orchestr získal mnohá ocenění. Uměleckým vedoucím souboru byl Petr Ciba, současný ředitel ZUŠ Šternberk. Členové se po absolvování konzervatoře rozutekli na vysoké umělecké školy, či do orchestrů a Moravia Brass Band postuplně přestal koncertovat. O zhruba deset let později vzniká nový projekt se stejným názvem, který je ovšem již profesionálním tělesem a čítá 27 hráčů na žesťové a 5 hráčů na bicí nástroje.

OBSAZENÍ
Devět hráčů na kornety zabírá největší podíl v orchestru, jedná se o nejdominatnější sekci a pro měkčí a lépe spojitelný zvuk s ostatními nástroji se jedná o kornety, ne trubky, jak je u nás běžné. Nejvyšší hlas je ojedinělý es kornet a hraje na něj aranžér MBB a vedoucí celé sekce Ondřej Moťka. Nejhlubší a zároveň nejmelodičtější zvuk zajišťuje hráč na křídlovku - Pavel Šárník, který skupinu uzavírá. Další členové jsou přední hráči symfonických orchestrů - více o nich naleznete zde.

Druhou největší skupinou jsou lesní rohy, těch je v MBB pět a sólohornistou je Mikuláš Koska, mimojiné člen Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Další hornisté jsou aktivní hráči především z moravských divadelních orchestrů a také jediná žena orchestru, informace o nich naleznete zde.

Trombony a eufonia plní další nezbytnou část, střední hlasy souboru . Vedoucím trombonů je první hráč z Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín Vít Pospíšil a o vedení eufonií, dalších ne příliš obvyklých nástrojů podobných tenorovým tubám, je sólista Janáčkovy opery Národního divadla Brno, člen Filharmonie Brno a Moravské filharmonie Olomouc Jan Pospíšil. I sekce trombonů a eufonií je zastoupena zkušenými instrumentalisty aktivně hrajících vv symfonických orchestrech.

Nejhlubší žesťovou sekcí zajišťují naši čtyři  tubisté a vedoucí post získal David Křížek, hostující člen Janáčkovy opery Národního divadla Brno. I ostatní pánové jsou aktivní a praktičtí hráči - tuby.

Velmi důležitá rytmická sekce MBB čítá 5 hráčů na bicí nástroje (tympány, bicí souprava, melodické bicí) a vedoucím je tympánista Antonín Donát. O ostatních pánech se dozvíte více zde.
Současným dirigentem je Chuhei Iwasaki, ostřílený, a přes to mladý, japonský dirigent žijící v České republice. 

V současné době není v České republice jiný orchestr podobného obsazení jako má Moravia Brass Band. Orchestr má před sebou sled jedenácti koncertů po České republice v rámci projektu FILM MUSIC TOUR 2018. Aktuální repertoár orchestru je zaměřený na toto tour a obsahuje filmovou hudbu, která je upravená přimo na tělo Moravia Brass Bandu. Orchestr plánuje rozšíření repertoáru o klasický brass bandový repertoár a zaměří se na zajímavosti pro žesťové nástroje. V žádném případě se nebrání dalším unikátním projektům. 

Videa a více informací o orchestru MORAVIA BRASS BAND naleznete na webových stránkách www.moraviabrassband.cz, facebooku a Instagramu.
Aktuální turné na www.filmmusictour.cz.

Kristýna Ratajová
www.prokoncert.cz