Vánoční DÁREK PRO VÁS - LUKÁŠ VITÁSEK "Mistr výčepní"

LUKÁŠ VITÁSEK - "Mistr výčepní"

“Pivo má nějak vypadat, má být studené, v čisté sklenici, krásná krémová pěna…”
"Pivo si užívejte plnými doušky a nenechte výčepního, aby vám dal špatné pivo."

Již rok a půl Vám přinášíme aktuality z hudebního světa, představujeme mladé ansámbly a informujeme o zajímavých koncertech. Rozhodla jsem se Vám věnovat v tomto svátečním čase malý dárek v podobě rozhovoru s mistrem svého řemesla - výčepním Lukášem Vitáskem. Hrát na lesní roh není žádná legrace, ale načepovat perfektně pivo také ne! Proto si vážím všech, co dělají svou práci poctivě a dobře. Lukáš Vitásek je „Pan výčepní Plzeňského Prazdroje“, který v roce 2015 obdržel Titul nejlepšího výčepního Pilsner Urquel Master Bartender.
Skoro každý umělec po koncertě rád zajde na čepované pivo, aby se uvolnil a své zážitky probral s ostatními kolegy. Tato kultura je především u nás rozšířená a hudba k pivu i vínu bezpochyby patří. V rozhovoru se dozvíte, jak soutěž o nejlepšího výčepního probíhá, jaký má na hudbu Lukáš názor nebo jak poznat dobře načepované pivo.

Lukáši, co znamená Pilsner Urquel Master Bartender?
Ten titul je nádherná věc. Rozdává se mezi výčepními a dává se každý rok. Vlastně se předává a bohužel se nedá obhájit. Jde o to, aby se každý rok určil nový výčepní a rozšiřovalo se to dále po republice. Vlastnit tento titul je to nejlepší, čeho může výčepní dosáhnout! Už od první chvíle, co jsem slyšel o tom, jak se vyrábí pivo, jsem se do něj zamiloval a od té doby se tomu věnuji. Takže to pro mě byla největší výhra:-). Ještě když jsem to vyhrál jako nejmladší ze všech a napoprvé. 

Jak taková soutěž probíhá?
Je to dvoudenní soutěž, která probíhá přímo v Plzni (tedy až finále). Nejdříve jsou regionální kola, která jsou hodně o zvládání stresu. Musíš hodně rychle spolupracovat s výčepem, rychle se připravit a načepovat piva. Minutu se připravuješ, minutu chystáš výčep a pak minutu na načepování piva. Nejdříve čepování na eurozpůsob ze zmrzliny (pákový kohout) a hladinkové pivo, klasicky pomocí otočného kohoutu. Musíš to zvládnout během krátké chvíle. No a do finále jsem postupoval až z pátého místa, bylo to “jentaktak”. Když postoupíš, tak Tě pozvou do Plzně na finále. První den se seznámíš s programem, sládek tě vezme na VIP prohlídku pivovaru. Můžeš ještě čerpat informace a rovnou se jde do sklepení, kde ochutnáš nefiltrované pivo ze soudku a rovnou se píšou testy. Je tam hodně teorie, jedná se o historii pivovaru, celkově piva, otázky typu: co je to “na hladinku", jak se čepuje pivo atd. Když se dopíše test, přesune se hned vedle na slepou degustaci piv. Tam vyberou asi pět vzorků a je vhodné poznat všechny. No a to mi vyšlo :-D. Oni jsou teda ve sklepení celkem těžké podmínky, protože je tam jen svíčka, takže je šero a navíc je tam hodně zima. Jak je pivo studené, tak se uzavírá, nejdou tam tolik cítit základní vlastnosti. 

To byla Tvá nejlepší disciplína?
No… bylo trošku jako ve škole, člověk napíše, co ví a ke zbytku se nějak dopídí:-D. Plzeň jsem poznal hned a vypil celou skleničku, to bylo nejjednodušší. Takže to jsou dvě disciplíny první den a k tomu ještě čepování před veřejností. Přímo v pivovaru je uspořádaný nějaký koncert a ty čepuješ normálně pivo a mezi hosty chodí ambasadoři Plzeňského Prazdroje a hodnotí to. Oni tě vidí pod tlakem, jak čepuješ a hodnotí. Zde jsem dostal první titul - Nejlepší výkon večera. Pozorují, jak se chováš, zda umíš pracovat s výčepem, zda jsi příjemný atd. Na našem finále se stalo, že nám dali tlakovou láhev na tři bary, což je docela málo a postavili ji vedle chlaďáku, což bylo samozřejmě špatně. Já jsme byl mezi prvními, kdo to vzal a odtáhl, povolil lahev. Byl to důvod, proč to pěnilo. Také mi to pěnilo, ale uměl jsem s tím pracovat, nejspíš to bylo tím:-).  Druhý den ráno Tě v pivovaru čekají dvě poslední disciplíny. První je pohovor s odbornou porotou, druhá je čepování před porotou. 

Byly to nervy?
Právě že ani ne, mě to bavilo :-). Chtěl bych si to zopakovat… Na pohovoru se ptají, co děláš, co bys chtěl dělat, jak funguje výčep, něco z historie… A u toho čepování, tam už je to na klid. Nejsi ničím omezený, povídáš si o pivu. Při tom musíš načepovat pivo do třetinkové sklenice, pak na hladinku do půllitru a pak ještě nalít lahváče. A pak čekáš na výsledky!

Co jsi dostal?
Titul Pilsner Urquel Maester Bartender, krásný pohár, do kterého jsem si rovnou načepoval pivo. Všem to doporučuji, byl to krásný zážitek. Když jsi v pivovaru jen s výčepními, tak se bavíš pouze o pivu, hospodě, pivu, pivu, pivu… :-D.

Co tedy děláš nyní?
Jsem hlavním výčepním Restaurace Na Hradčanské a do toho pracuji pro pivovar. Je toho spousta, reklamní či jejich interní akce atd. 

Pohybuješ se stále kolem Plzeňského piva, piješ i jiné?
Je to dobrá otázka. Především piju Plzeň, potom z malé části Radegast, na kterém jsem odkojený a poté občas ochutnám nějaký nový pivovar, abych věděl, jak jsou na tom s kvalitou.

Co si myslíš o současném českém pivovarnictví?
Řekl bych, že začátek v roce 2013 byl dobrý. Četl jsem, že se v tom roce otevřelo snad 200 pivovarů. Podle mě je to na počet lidí dost, ale pokud se uživí, tak proč ne. Každý pivovar má své kouzlo, ale důležité je, aby to předávali i ti výčepní. Neříká se nadarmo, že sládek pivo vaří, ale výčepní ho dělá. Sládek svou krásnou práci předá do rukou výčepního, a proto by měl opravdu dobře vědět, jak s tím pivem pracovat. Jednoduše ho co nejšetrněji přenést z tanku do sklenice. Aby si pivo zachovalo všechny své vlastnosti, plnost, říz atd. Ale mnoho výčepních to neumí, proto se říká, že tento a tento pivovar je špatný, i plzeňské pivo může být špatné. Kterékoli pivo může být perfektní, když se o něj výčepní dobře postará. 

Můžeš popsat, jak od sebe rozeznáme dobře či špatně načepované pivo?
Úplně jednoduše. Budeme se tedy bavit o čepování na hladinku, tedy o nejrozšířenějším a nejjednodušším způsobu. Některé pivovary, např. Budvar, čepuje na dvakrát. Už při prvním kontaktu s pivem by měla být pěna krásně krémová, bez jakékoli bublinky. Jsou tak malé, že nejdou spatřit okem. Okolo sklenice ani kolem nesmí být nic. Když to člověk zvedne, tak tam nesmí být ani jedna bublinka, pivo není perlivý nápoj. Pokud tam bude, tak to značí nečistoty stoupající nahoru. Pak se napijeme a zjistíme, jak na tom jsou. Záleží také na teplotě piva i půllitru. Jednoduše musí být pivo krásné, bez známek bublinek v pěně i pivu. 

Prokoncert.cz je web, který podporuje kvalitní hudbu, co pro Tebe hudba znamená?
Já mám velmi dobrý vztah k hudbě! Neposlouchám obvykle hudbu klasickou. Když někam jedu, tak si pustím hudbu rád, ale většinou rock and roll nebo metal, ale klasická hudba mě opravdu baví, ale neužil bych si to ve sluchátkách, to už je lepší si na ten koncert dojít, např. do Rudolfina a vidět to.

Takže my fandíme výčepním a vy muzikantům? :-D
Ano :-D, já nechápu, jak se třeba dvacet lidí může sehrát dohromady! To bychom my výčepáci dohromady nikdy nedali :-D.

Hraješ na nějaký hudební nástroj?
Bohužel ne, chtěl jsem hrát vždycky na bící, ale máma mi tentkrát řekla, že to neexistuje. Pořád chci hrát, ale potřebuju na to prostor. Jednou jsem to zkusil a moc mě to bavilo.

Čepuješ pivo hudebníkům často?
Dá se říci, že ano! Chodí k nám ze 70 procent štamgasti a právě i muzikanti. Neznám je jmény, ale podle tváří je znám a vidím, jak chodí s těmi bágly a baví se o hudbě a vidím, že je pivo baví :-). Jsou nadšení, když jim ho načepuju a ještě poděkují.

Jsme tedy dobří hosté?
To ano!

Kdy Ti začalo chutnat pivo?
To je také docela zajímavé. Já jsem se o pivo začal zajímat od patnácti let. Jsem původně vyučený čišník a měli jsme tam výrobu piva, lihovin atd. A když jsem slyšel poprvé o výrobě piva, tak jsem se o to začal zajímat a zamiloval si to. Už ve druháku jsem jezdil za školu čepovat a vyhrával jsem souteže. Ale pivo mi nechutnalo, absolutně vůbec. Jen jsem pracoval, ale nepil ho.

Může být dobrý výčepní, který nepije pivo?
Nemůže! Když kamarád viděl, že se o to pivo zajímám, tak mi v osmnácti řekl, že prostě musím. Tak jsme šli na pivo a od té doby se to vezlo. Takže jako slušňák, až od osmnácti, před tím pro mě alkohol nebyl.

A chutná Ti pivo stále, když ho máš před sebou každý den?
Samozřejmě mi chutná pořád, ale ne z mých rukou. To není ono, musím být na druhé straně výčepu, abych si ho vychutnal. Když jsem v práci, tak ho ochutnám, zda je v pořádku, ale nepiju ho. 

Co děláš rád, když nejsi v práci?
Střízlivím :-D :-D. 

Jaké máš plány do dalšího roku?
No nejhorší je, že všechny soutěže už mám za sebou. Chybí akorát Legenda výčepu, ale na to jsem ještě mladý :-D. Nebo se mohu stát sládkem. To bych strašně chtěl, ale chemie mi nikdy nešla a tu tam chtějí. Takže to bych nedal. Já pivo i doma uvařím, ale na papír to nenapíšu. 

Nějaká hořká tečka na závěr?
Pivo si užívejte plnými doušky a nenechte výčepního, aby vám dal špatné pivo. Pivo má nějak vypadat, má být studené, v čisté sklenici, krásná krémová pěna. A všem říkám, že to pivo, které takto nevypadá, jsou vaše peníze, vy to pijete! Nebojte se jim to vrátit!

Děkuju Lukášovi za milý rozhovor u vychlazeného piva a přeju všem příznivcům PROKONCERT krásný adventní čas, hodně pohody o Vánocích a úspěšný rok 2018!

Kristýna Ratajová
ratajova@prokoncert.cz