PROKONCERT PŘEDSTAVUJE: ATAM Saxophone Quartet

PROKONCERT PŘEDSTAVUJE:
ATAM Saxophone Quartet
a Tereza Novotná


V listopadu Vám PROKONCERT PŘEDSTAVUJE: ATAM Saxophone Quartet, zajímavé těleso složené ze samých saxofonů. Jedná se o komorní soubor, který vznikl teprve tento rok , ale již koncertoval nejen u nás, ale i v zahraničí. Více o tomto zajímavém ansámblu Vám řekne Tereza Novotná, hráčka na tenorový saxofon.

Terez, kdo je iniciátorem založení ATAM Saxophone Quartet a proč jste se rozhodli tento soubor založit?
Ahoj Kristýnko, moc děkujeme za pozvání k rozhovoru. Abych řekla pravdu, iniciátory jsme tak nějak všichni čtyři. Úplně náhodou jsme se potkali na Mezinárodních klarinetových a saxofonových kurzech v Ostravě a zjistili jsme, že si výborně rozumíme jak lidsky, tak i po umělecké stránce. Všichni jsme toužili hrát v saxofonovém kvartetu, takže pak už trvalo jen chvíli, než jsme se sešli, poprvé si společně zahráli a zjistili, že nás to spolu baví. Od toho momentu teď uplynuly už dva roky a reálně spolu hrajeme a zkoušíme teprve od března roku 2017.
K založení kvarteta nás vedlo několik věcí:
1. Milujeme naše nástroje /saxofony/. 
2. Chceme něco vytvářet společně. 
3. V České i Slovenské republice je stále málo slyšet saxofon. A saxofon v klasické hudbě už skoro vůbec. My to chceme změnit.

Kdo jsou členové souboru?
Než nás jednotlivě představím, musím uvést, že jsme mezinárodní saxofonové kvarteto. Nejen, že jsme v česko-slovenské sestavě, ale zároveň naše soprán-saxofonistka studuje v Londýně, takže to „mezinárodno“ tam prostě je :) I to je jeden z důvodů, proč máme mezinárodní verzi názvu kvarteta. 
Název ATAM Saxophone Quartet vznikl úplně spontánně. Když jsme se rozhodli pro založení souboru, první, co jsme učinili bylo založení společné konverzace pro usnadnění komunikace. Náhodně jsem tenkrát sestavila počáteční písmena našich jmen a vznikl název, který už nám zůstal. Takže za to vlastně můžu já :).

Alžbeta Klasová – sopránový saxofon
Absolvovala Košické Konzervatórium a v současné době studuje v magisterském programu na škole Royal College of Music v Londýně pod vedením Kyle Horch jako stipendistka Dr Michael West Award. Je držitelkou několika soutěžních ocenění (1. místo na Súťaži študentov konzervatórií SR 2012, Deloitte Talent Award, Talents of New Europe 2016). 

Tereza Novotná - tenorový saxofon
Absolventka Pražské konzervatoře, v současnosti studuje hru na saxofon na Ostravské univerzitě ve třídě dr Zbygniewa Kalety. V roce 2016 studovala na UMFC u dr hab Pawla Gusnara ve Warszavě. V letech 2014 a 2017 byla stipendistkou Nadace Český hudební fond, zúčastnila se mezinárodního projektu European Saxophone Ensemble a spolupracuje jako sólistka s klavíristkou Alicí Lin. 

Alžbeta Kačmárová - altový saxofon
Absolventka Konzervatória Košice je laureátkou několika soutěží na Slovensku v kategorii sólové i komorní hry (příkladem Súťaž študentov konzervatórií Slovenskej republiky – 1. místo v 2. kategorii, 2016). V současnosti studuje hru na saxofon na Ostravské univerzitě ve třídě Zbygniewa Kalety.

Matěj Trojan - barytonový saxofon 
Absolvoval Pražskou konzervatoř. Spolupracuje s orchestry i komorními tělesy a jako hudebník, aranžér a herec dlouhodobě také s pražským divadlem Radar.

Jaký je Váš repertoár?
Při výběru repertoáru se snažíme o pestrost programu. Snažíme se vždy přizpůsobit konkrétní události, na které máme vystoupit, nebo prostorám koncertu a požadavkům organizátora. Náš program zahrnuje skladby klasického repertoáru od barokních fug J. S. Bacha, přes romantický impresionismus E. Bozzy, čardáše P. Itturraldeho až k soudobým skladbám T. Blinka, A. Piazzolly nebo P. Wajsara. Ale hrajeme i méně náročnou hudbu swingového charakteru G. Gershwina, či L. Bernsteina, nebo T. Monka, takže si každý posluchač přijde na své. 

Kde jste již hráli a kdo jsou Vaši posluchači?
Od března 2017 jsme vystoupili na koncertech v Bratislavě, Balatonfüredu v Maďarsku, ve Zlíně, v Jeseníku, Olomouci a Praze. Naším prozatím největším úspěchem je koncert v rámci Festivalu duchovní hudby v Olomouci, který zaznamenávala v přímém přenosu TV Noe a následně jej vysílala na televizních i internetových kanálech. 
Vzhledem k našemu krátkému působení bych řekla, že ještě nemáme moc skalních příznivců. I přesto se najde nemalé množství lidí, kteří nás podporují a fandí nám. 
Stále ale na sobě pilně pracujeme, tak doufám, že se náš fanclub brzy rozšíří . 

Je to typické obsazení čtyři saxofony? Jaké konkrétní nástroje používáte? 
Saxofon jako nástroj je zvukově velmi variabilní. Saxofonové kvarteto může znít lehce jako smyčcový soubor, zahřmět plným tónem jako varhany, ale i si zaštěbetat jako klarinety či flétny. Proto se v klasické hudbě toto uskupení hojně používá a obsazení sopránový, altový, tenorový a barytonový saxofon je pro sax. kvarteto typické. 
My konkrétně hrajeme na nástroje značek: sopránový saxofon značky Yanagisawa S991, altový saxofon Selmer Reference, tenorový saxofon Selmer III. serie, barytonový saxofon Selmer III. serie – ten ale máme zatím pouze zapůjčený.

Jaké jsou Vaše plány v této sezóně a na co se těšíte?
Naším cílem v současné době, je připravit se na mezinárodní saxofonový kongres, který se koná v červenci 2018 v Zagrebu v Chorvatsku. Na tomto festivalu chceme vystoupit a prezentovat českou a anglickou současnou tvorbu a představíme tam dokonce i dvě světové premiéry!  

Kde Vás můžeme nejdříve slyšet?
Momentálně ještě neznáme přesná data, ale plánujeme sérii jarních koncertů v Ostravě a v Praze a okolí a následně v červenci saxofonový kongres v Zagrebu. 
Můžu jen říci, že vás včas budeme informovat na našich Facebookových stránkách https://www.facebook.com/ATAMSQ

Děkuji za rozhovor!
Kristý, my moc děkujeme za pozvání a rozhovor. 
Přejeme PROKONCERTu hodně úspěchů a těšíme se zase někdy na viděnou, třeba na některém z našich koncertů. 

I já za celý tým PROKONCERT přeji ATAM Saxophone Quartet mnoho koncertů a dalších úspěchů.

www.prokoncert.cz 
Kristýna Ratajová