KATKA JAVŮRKOVÁ

KATKA JAVŮRKOVÁ 
O přípravě na novou sezónu, pečení a připravovaných koncertech.
Dovolte, abych vám jako malý dárek k ročnímu působení PROKONCERT.CZ věnovala krátký rozhovor s Kateřinou Javůrkovou. Před rokem jsem se právě s Katkou, naší přední hornistkou mladé generace, bavila o jejích pocitech před finálním kolem významné mezinárodní soutěže ARD Mnichov a jednalo se o první rozhovor na našem webu. 
Nyní Vás srdečně zvu 14. října 2017 od 18h na Závěrečný GALA koncert Lednicko-valtického hudebního festivalu, na kterém vystoupí Katka spolu s vynikajícím violoncellistou Jiřím Bártou za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod vedením Vojtěcha Spurného.

Katko, začala sezóna, co to pro Tebe hráčsky znamená? Měla jsi o prázdninách také od horny oddech a jak dlouho trvá, než se dostaneš zase do formy?
Každé léto se snažím najít alespoň týden nebo dva bez horny, i když je pravda, že jich je méně, než bych chtěla. Když už ale musím cvičit, udělám si to alespoň hezké, a tak cvičím třeba v Krkonoších na chalupě. Zpravidla to u mě funguje tak, že stejný čas, který nehraji, mi trvá dostat se zpět do formy.

S Belfiato Quintet jste vydali své první album, jaký má úspěch a na čem pracujete nyní?
Máme velkou radost, že jsou zatím pouze pozitivní ohlasy a stále se objevují nové skvělé recenze i od zahraničních kritiků. V létě jsme pracovali na natočení videoklipu, který už nyní můžete shlédnout na našich webových stránkách nebo facebooku. Nyní se připravujeme na říjnové koncerty s Pardubickou komorní filharmonií a listopadové japonské turné.

Jsi laureátkou mnoha mezinárodních soutěží, to tedy znamená, že jsi pro sólovou hru stvořena? 
Jsem ráda za všechny sólové příležitosti, ale daleko lépe se cítím v orchestru. Ze všeho nejvíc mě ale baví komorní hra, a to nejen Belfiato Quintet.

14. 10. vystupuješ na Závěrečném GALA koncertu Lednicko-valtického hudebního festivalu. Lesní roh k tomuto festivalu bezpochyby patří, proč sis vybrala Koncert D dur č. 1 Josepha Haydna?
Přirozeně to vyplynulo hned z první debaty s panem ředitelem a panem dirigentem. Bude to příjemná změna po všech těch Mozartech :-).

Jaké jsou Tvé oblíbené koncerty pro sólový lesní roh? 
Jednodušší by bylo říct, které nemám ráda :-), ale všeobecně mám raději romantické koncerty, s klavírem potom nejraději hraji francouzský repertoár. Naopak sólovkám bez doprovodu se snažím vyhýbat. I když právě teď 22. září hraji super sólovku na Dvořákově Praze - Appel Interstellaire od Messiaena. Na to se těším, protože, pokud všechno vyjde, budu ji hrát v úplné tmě a bude to tak nový rozměr hudebního zážitku - doufám :-).


Jaký máš vztah k lovecké hudbě? Hrála myslivost nějakou roli v tom, že sis vybrala právě lesní roh, který je s přírodou spjatý?
Tehdy to určitě nehrálo žádnou roli, nikdo v rodině není ani myslivec ani hornista. Lesní roh do přírody patří, je to tak historicky i zvukově. Myslivost mi sice nic moc neříká, ale ráda jezdím na koni, a když je příležitost hrát při Hubertově jízdě, ráda se zúčastním.

Všichni víme, že jsi skvělá cukrářka, podzim je asi celkem klidný v tomto ohledu, ale na Vánoce pečeš asi hodně, jak to kloubíš s Českou filharmonií a sólovou kariérou? 
Loňské Vánoce jsem si zkusila opravdový cukrářský provoz, kdy jsem měla přes 120 zákazníků a napekla téměř půl tuny vánočních výrobků. Měla jsem dokonce k dispozici kuchyň v Rudolfinu. Letos máme ve filharmonii před Vánoci strašně nabito, nemůžu se ze všeho uvolnit a navíc při současné ceně másla.... Cukroví ve velkém budu dělat zase až na Vánoce 2018.

Děkuju Katce za bleskový a milý rozhovor a přeji jí úspěšnou sezónu.

Upozorňuji na zvýhodněné vstupné na Závěrečný GALA koncert www.lvhf.cz (14.10. 2017 od 18h Valtice), které můžete získat přes PROKONCERT za 200Kč posláním mailu na ratajova@prokoncert.cz.

Zároveň 10. vstupenka obdrží nové CD Belfiato Quintet jako dárek!

Kristýna Ratajová
www.prokoncert.cz